Според теорията на Самюел Ленхард
Казано е, че „най-важната дума във всеки език е взаимоотношение“ и взаимоотношенията са установени и подхранвани, като резултат от връзките между хората. Една от важните теории на социалните мрежи, въведена от социолога Самюел Ленхард, е свързана със силните и слабите връзки, и осигурява прозорец на разбиране на това защо мнозинството от хора днес допускат да се чувстват изолирани и търсещи смислени взаимоотношения.
Взаимоотношенията са определени от части от честотата на взаимодействие. Силните връзки са чести и се развиват за дълъг период на взаимодействие. Слабите връзки са редки и се упражняват на основата когато е нужно, вместо върху постоянство или продължителност. Силните връзки са интимни; човек има дълбочина от знание за другата част и двамата са емоционално свързани. Слабите връзки се контролират според ситуацията и са емоционално неутрални. Силните връзки са широки в смисъл, че частите могат да ядат, да играят, да работят и да извършват социални мероприятия заедно. Слабите връзки са тесни и по-ограничени към целта, задачата, проекта или нуждата в момента. Силните връзки има стабилност в това, че има малки движения, които влияят на взаимоотношението. Слабите връзки са по-подвижни и често разпънати от единия бряг до другия. Често те не могат да преживеят движенията и разместванията на съвременния живот. Силните връзки носят чувство на свързване и принадлежност, докато слабите връзки пораждат чувство на самота и липса на емоционална подкрепа.
Обществата, семействата, личните мрежи, ефективните екипи и малките групи са съставени от силни връзки. Обаче, когато се стигне до крайност, силните връзки могат да станат изключващи и влизането в социалната единица на нов човек трудно, или дори блокирано, поради това, че връзките им с останалите са слаби или несъществуващи.
Слабите връзки са станали по-доминиращи над силните връзки в нашата култура през последните 40 години, тъй като сме станали отделени хора в търсене на идентичност и връзки. Слабите връзки са повърхностни и могат лесно да бъдат манипулирани чрез играене на роли необходими за момента или ситуацията, и след това връщане към нормалната роля. Слабите връзки са поддържани чрез електронни комуникации като факсове, телефони, електронна поща и интернет. В крайна сметка, колкото е по-голям броя на слабите връзки в една група, толкова по-трудно е да се постигне консенсус и да се предприемат съответните действия. Тази теория за социална мрежа също е свързана с теорията за масовата комуникация, която твърди, че въпреки, че едно известие може да се комуникира с всички, то рядко се получава и се действа по него, освен ако има силни лични връзки. Това потвърждава важността от установяването на лични взаимоотношения, за да може всяко начинание да бъде успешно. Също помага да се обясни защо комуникирането на Евангелието и процеса на правене на ученици са най-ефективни, когато са изградени върху силни връзки и лични взаимоотношения.
Като водач от 21 век, можете ли да определите и сведете до минимум влиянието на слабите връзки във вашите обществени/организационни системи? Можете ли да разпознаете и използвате силните връзки?
Превод: Николай Стефанов
Използвано с разрешението на Leadership Network, 800.765.5323, www.leadnet.org